Poniedziałek, 22 października 2018. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Ku pamięci pochowanych na ewangelickim cmentarzu

2014-08-01 13:15:34 (ost. akt: 2014-08-01 13:45:23)
Uroczystość na poewangelickim cmentarzu w Gryźlinach

Uroczystość na poewangelickim cmentarzu w Gryźlinach

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Na zapomnianym cmentarzyku ewangelickim w Gryźlinach (gmina Nowe Miasto Lubawskie) postawiona została tablica pamiątkowa, która poświęcona została podczas kameralnej uroczystości.

Ewangelicki cmentarz w Gryźlinach powstał wraz z wybudowaniem kościoła. Funkcjonował w latach 1897-1945. Po wojnie, z budowlą kościoła, został przekazany w administrację Parafii Rzymskokatolickiej w Radomnie.

Cmentarz z roku na rok zarastał, a nagrobki ulegały zniszczeniu i dewastacji. Dwukrotnie to miejsce odwiedzał Karl Vermohlen, którego rodzina niegdyś zamieszkiwała w Gryźlinach. Mieszkaniec miejscowości Kirchhain w Niemczech postanowił upamiętnić to miejsce, bowiem na cmentarzyku spoczywa jego wuj Heinz Josewski.

Staraniem pana Karla, przy współpracy rodziny Sokołowskich i mieszkańców wsi Gryźliny, z części terenu cmentarza usunięto dzikie zarośla. W centralnym miejscu postawiono niewielki obelisk.Część religijna uroczystości odbyła się w kościele filialnym w Gryźlinach. Potem, już na cmentarzu poewangelickim, ksiądz Zygmunt Leyk poświęcił kamień z tablicą pamiątkową. Słowo do zgromadzonych wygłosili Karl Vermohlen, wójt Tomasz Waruszewski i sołtys Edward Namsołek.Więcej informacji w najbliższym wydaniu "Gazety Nowomiejskiej"


gaja, ulPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Smerf Ważniak #1453713 | 77.87.*.* 4 sie 2014 17:47

  Randapu użyli czy jak?Ale na usunięcie mchu to już zbrakło kasy?Mogli kolektę zebrać na ten cel.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. BORYS #1452228 | 77.87.*.* 2 sie 2014 08:07

  Zrobiono porządek tylko dlatego że znalazł się ktoś kto za to zapłacił,bo podejrzewam że dalej było by to co było!!Jednak pieniądz czyni cuda!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. orka #1452188 | 31.61.*.* 2 sie 2014 06:21

   Nareszcie ktoś się wziął za porządek na tym opuszczonym cmentarzu!Przez tyle lat to o pomstę do nieba wołało!Wyglądało,jakby nie ludzi tam grzebano,a psy.Zdewastowane nagrobki,,,krzakorstwo"i śmietnisko-aż wstyd!Chyba kogoś sumienie wreszcie ruszyło i się wziął do porządków!Obojętnie czy leżą tam ewangelicy czy katolicy czy ludzie innego wyznania ale uważam,że jest to miejsce pochówku i należy się takiemu miejscu jakiś szacunek-już dawno mogło to być zrobione!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages