Poniedziałek, 22 października 2018. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Narodowe Czytanie Trylogii Sienkiewicza

2014-09-10 20:59:46 (ost. akt: 2014-09-10 21:05:32)

Autor zdjęcia: Nadesłane

Do włączenia się do akcji Narodowe Czytanie Trylogii Sienkiewicza zachęcał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski – inicjator akcji. W tej sprawie Tomasz Waruszewski — wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie otrzymał list z Kancelarii Prezydenckiej.

Na terenie naszej gminy akcję tę przeprowadzono w Bibliotece Publicznej w Jamielniku. Dzięki sprzyjającej aurze czytanie Sienkiewiczowskich powieści odbyło się w plenerze.


Założeniem akcji było głośne czytanie fragmentów Trylogii przez miłośników książek. W historyczny świat pogrążonej w niewoli naszej Ojczyzny wprowadził uczestników spotkania Tomasz Waruszewski – wójt Gminy.

Ku miłemu zaskoczeniu chętnych do czytania było jednak wielu. Z teksem zmierzyli się również: Barbara Grzywacz – radna gminy, Andrzej Andrzejewski – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie, Jolanta Górtatowska, szefowa gminnych bibliotek, Beata Hajduk – polonistka jamielnickiej szkoły, Anna Dymowska – sołtys wsi Jamielnik, Joanna Kochalska Janusz Elminowski, wierni czytelnicy oraz Joanna Moczydłowska i Adrianna Michałkiewicz z Dyskusyjnego Klubu Książki. 


Mimo, że Trylogia wyszła spod pióra Henryka Sienkiewicza 130. lat temu, to jednak jest ona jednym z najwybitniejszych dzieł rodzimej literatury, która wzmacnia polską tożsamość i narodową dumę.


Celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W naszym odczuciu cel został osiągnięty.


Elżbieta OlsztaPodziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://nowemiasto.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bez sensu #1483426 | 178.36.*.* 12 wrz 2014 14:02

  Zamiast takich mało wartościowych akcji, które są tylko nagłośnione przez media a praktycznie nie ma na nie żadnego odzewu społeczeństwa (pomijając placówki szkolne i oświatowe, które katują w ten sposób dzieci i młodzież, bo to jest obecnie "politycznie poprawne") wymyśliliby Ci myśliciele na górze (którzy przecież biorą ciężkie pieniądze, za to, że siedzą tam na stołkach i się mianują DORADCAMI, MINISTRAMI itp) jakąś jedną a porządną akcję, która nie dość, że zorganizowałaby społeczeństwo, to jeszcze niosłaby za sobą jakiś wymierny pożytek, np. zmniejszenie bezrobocia, ubóstwa narodu polskiego, polepszenie warunków życia zwykłych ludzi... itp! Za taką akcją ludzie sami poszliby szturmem! Tym bardziej, gdyby popierał ją swoją twarzą i stanowiskiem MĄDRY PREZYDENT RP!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Piłsudski #1482901 | 77.87.*.* 11 wrz 2014 22:24

  Z tym czytaniem to jest tak jak z tą akcją oblewania się wodą.Głośne to lecz pożytku mało. Pan Prezydent powinien ze swoimi przyjaciółmi z PO wprowadzić tę lekturę do szkolnego zestawu lektur.Wtedy byłoby to godne propagowanie narodowej historii,kultury itd. Niestety co innego okazjonalnie pod publiczkę robią a inaczej postępują. Trwa to już 7 lat.Trzeba na to patrzeć w ten sposób. Jeden pożytek płynie z tego-Pan Prezydent czytając Trylogię,będzie robił mniej błędów ortograficznych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. puszczyk #1482816 | 217.99.*.* 11 wrz 2014 20:37

  Brak komentarzy ponieważ większość społeczeństwa nowomiejskiego to tzw ,,funkcjonalni analfabeci" nie potrafiący przeczytać nawet instrukcji obsługi dmuchanej lali.Nowe Miasto nie posiada nawet sklepu z książkami pod nazwą KSIĘGARNIA tylko jakieś stoiska z podręcznikami przytulone do dewocjonaliów lub papierniczego!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages