Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Mieczysław Bielski spotkał się z czytelnikami w Jamielniku

2014-10-20 21:58:52 (ost. akt: 2014-10-20 22:10:40)
Mieczysław Bielski podpisuje książkę o generale

Mieczysław Bielski podpisuje książkę o generale

Autor zdjęcia: Nadesłane

W Jamielniku, w świetlicy wiejskiej odbyło się spotkanie autorskie z dr. nauk historycznych Mieczysławem Bielskim. Jest on autorem książki o generale Mikołaju Waraksiewiczu.

Spotkanie z Mieczysławem Bielskim było jedną z imprez towarzyszących odsłonięciu pomnika gen. bryg. Adolfa Mikołaja Waraksiewicza. Przyczynkiem spotkania było III wydanie książki „Generał brygady Adolf Mikołaj Waraksiewicz (1881-1960)”.

By móc wydać tę monografię, Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Jamielnik wystąpiło z wnioskiem o wsparcie finansowe do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie. Niestety, dotacja jaką otrzymało stowarzyszenie nie wystarczyła, by móc dokonać druku monografii Waraksiewicza. Ku miłemu zaskoczeniu, na prośbę stowarzyszenia realizację zadania, zakupując książki dla swoich bibliotek, włączyły się wszystkie gminy z terenu naszego powiatu oraz gmina Suwałki, z którymi związany był 2 Pułk Ułanów Grochowskich im. Józefa Dwernickiego.

Mieczysław Bielski na samym wstępie podkreślił, że najnowsze wydanie książki rozszerzył po to, by rozwiać wątpliwości tym wszystkim, którzy sceptycznie podchodzili do słuszności uhonorowania gen. bryg. A. M. Waraksiewicza. Dlatego też polecamy wszystkim zainteresowanym najnowszą lekturę Mieczysława Bielskiego, spod którego pióra wyszło wiele książek dotyczących generalicji polskiej.

Dr M. Bielski podkreślił również, że jako zawodowy historyk, opracowując przez kilka lat monografią Waraksiewicza, nie natknął się w żadnym z archiwalnych dokumentów na jakiekolwiek ślady współpracy Waraksiewicza ze służbami, które mogłyby poddać w wątpliwość honor i uczciwość Waraksiewicza.


Wśród wielu zaproszonych gości w spotkaniu wzięli udział wszyscy nauczyciele historii z terenu naszej gminy oraz uczniowie, którzy brali udział w gminnym konkursie historycznym „Waraksiewicz – Ułan Grochowski”.
Leopold Głowala – syn ordynansa konnego A.M. Waraksiewicza ze wzruszeniem wspominał czasy, kiedy mieszkał i bywał w posiadłości Waraksiewiczów w Tyliczkach.


Klaudia Kwiatkowska - najmłodsza uczestniczka konkursu ze Szkoły Podstawowej w Radomnie i jednocześnie laureatka konkursu w kategorii szkół podstawowych zapytana przez autora książki o zainteresowania gen. Waraksiewiczem , odpowiedziała krótko, a merytorycznie wzorowo

„..Interesowało mnie kim był Waraksiewicz, jak ubrani byli ułani, gdzie i z kim walczyli…..”
Realizatorem spotkania było Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Jamielnik oraz Biblioteka Publiczna w Jamielniku.

Zdjęcia z życia Waraksiewicza wykorzystane na potrzeby spotkania zostały przekazane do Biblioteki Publicznej w Jamielniku przez wnuka gen. A. M. Waraksiewicza – Krzysztofa Rząśnickiego, dzięki któremu biblioteka jest w posiadaniu ponad 200. zdjęć z życia A. M. Waraksiewicza.

Elżbieta Olszta
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. LLL #1515186 | 213.158.*.* 21 paź 2014 08:42

    moj dziadek sw pamieci nazywal sie identyko jak ten pan

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages