Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Chwila refleksji i zadumy...- rocznicowe spotkanie w Gwiździnach

2015-04-17 16:43:25 (ost. akt: 2015-04-17 16:46:06)
Na Skwerze Pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.

Na Skwerze Pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.

Autor zdjęcia: Henryk Zagórski

13 kwietnia 2015 roku to ważny, rocznicowy dzień dla mieszkańców Gwiździn. Dokładnie pięć lat temu na skwerze w Gwiździnach posadzony został Dąb Pamięci ku czci asp. Policji Franciszka Chały.

Od tego czasu każdego roku społeczność szkolna z rodziną bohatera, mieszkańcami Gwiździn i przedstawicielami władz, udaje się za szkolnym sztandarem do tego szczególnego miejsca pamięci. Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ pięć lat życia drzewa pamięci skłania do refleksji.

Tradycyjnie w kościele odprawiona została msza święta w intencji zamordowanego i spoczywającego w Miednoje asp. Franciszka Chały, wszystkich ofiar sowieckich zbrodni wojennych na wschodzie oraz tragicznych ofiar katastrofy smoleńskiej. Na Skwerze Pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska witając rocznicowych gości, przypomniała historyczny kontekst uroczystości. Uczniowie przygotowani przez nauczycieli: Henryka Zagórskiego i Annę Falkowską, przedstawili program słowno - muzyczny z okazji rocznicy posadzenia Dębu Pamięci i 75 rocznicy zbrodni katyńskiej. Z treści głoszonych przez występujących wynika, że sadząc Dąb i obchodząc kolejne rocznice, również tworzymy historię. Po wielu zakazanych latach milczenia, mamy teraz możliwość i obowiązek głoszenia prawdy o wielu tysiącach Polaków, którzy zamiast żyć i służyć Ojczyźnie, zostali zamordowani strzałem w tył głowy.

Rosnący w Gwiździnach Dąb jest już młodym, pięcioletnim drzewem. Pan leśniczy patrząc na niego, stwierdził, że odchyla się, szukając słońca. Pewnie tak samo katyńska prawda chce zająć należne miejsce w świetle dziennym. Z okazji rocznicy, uczestnicy uroczystości obejrzeli film o posadzeniu Dębu Pamięci przed pięcioma laty. On również skłonił do refleksji, bowiem spośród otaczających wtedy sadzonkę dębu osób, kilka odeszło już do wieczności. Im też winniśmy pamięć.

SP Gwiździny
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages