Poniedziałek, 22 października 2018. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Spotkanie poświęcone pamięci marszałka Piłsudskiego

2015-05-14 11:40:04 (ost. akt: 2015-05-14 12:24:11)
Józef Zysk jest nie tylko działaczem Związku Piłsudczyków, ale również wielkim pasjonatem pszczelarstwa

Józef Zysk jest nie tylko działaczem Związku Piłsudczyków, ale również wielkim pasjonatem pszczelarstwa

Autor zdjęcia: Nadesłane

W Jamielniku uczczono pamięć Józefa Piłsudskiego - Pierwszego Marszałka Polski w 80. rocznicę śmieci. Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna w Jamielniku.

Gościem spotkania był Józef Zysk, który w prelekcji pn. „Józef Piłsudski, jako wychowawca” podkreślił m.in., że całe życie Józefa Piłsudskiego było testamentem Jego Matki.

J. Piłsudski wielokrotnie mówił i pisał, że „Matka mnie do tej roli, jaka mnie wypadła, chowała. Urodził się w wielodzietnej rodzinie szlacheckiej, gdzie opieka nad dwanaściorgiem dzieci spoczywała w rękach matki, osoby nieprzeciętnej, prawej - wielkiej patriotki, która sprawy narodowe stawiała na pierwszym miejscu, wpajając dzieciom miłość do Polski oraz konieczność walki o nią i poświęcenia się dla Rzeczypospolitej.

Józef Piłsudski odegrał ważną rolę, jako wychowawca nie tylko młodego pokolenia. Istotę jego wychowania były idee: Prawda, Prawo, Honor i Praca. Jako wódz i wychowawca miał świadomość, że po czasach niewoli trudno będzie rozpowszechnić te wartości w Narodzie. Józef Piłsudski ufał dzieciom, bo one są szczere, nie znają obłudy. Często powtarzał „Muszę zwyciężyć, bo mam dzieci i młodzież za sobą”. Podstawą kształtowania dzieci wg Piłsudskiego była rodzina, a w niej Matka. Był przeciwnikiem „cieplarnianych” metod wychowania. Marszałek Piłsudski, jak podkreślił Józef Zysk, stawiał na pracę zbiorową, bo praca we wspólnocie przynosi najważniejsze korzyści. J. Piłsudski zwracał również uwagę na ofiarę i poświęcenie, przy czym nie miał na myśli przelewu krwi, a jedynie pracę pokojową.

Prelekcję wygłosił Józef Zysk, emerytowany pułkownik Wojska Polskiego. Jest to niebywała postać ze względu na pasje historyczne, w tym podtrzymywanie tradycji Piłsudczyków. W niebywały sposób potrafi zaszczepiać patriotyzm nie tylko w młodym pokoleniu. Józef Zysk jest wiceprezesem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w Lidzbarku Warmińskim. Z uwagi na podobieństwo do Józefa Piłsudskiego, potocznie nazywany jest marszałkiem Piłsudskim.

Z inicjatywy J. Zyska w 1999 r. powołano w Rogóżu (na trasie pomiędzy Lidzbarkiem Warmińskim a Bartoszycami) Izbę Pamięci Józefa Piłsudskiego.
W spotkaniu m.in. uczestniczyli: Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie, radni gminy i powiatu, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie, bibliotekarze, dyrektorzy szkół, sołtys wsi Jamielnik, nauczyciele oraz uczniowie, przedstawiciele lokalnych organizacji oraz miłośnicy historii, w tym z Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Elżbieta Olszta

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages