Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Śladami ułana Waraksiewicza

2015-09-07 14:07:34 (ost. akt: 2015-09-07 14:19:26)
Rowerowa wyprawa

Rowerowa wyprawa

Autor zdjęcia: Kasia Ochocka

Pod takim hasłem, jakie nosi tytuł niniejszego artykułu, odbył się rajd rowerowy poświęcony pierwszej rocznicy odsłonięcia pomnika gen. bryg. Adolfa Mikołaja Waraksiewicza.

Odsłonięcie pomnika odbyło się 23 sierpnia 2014 r., w sobotę poprzedzającą Dzień Matki Boskiej Częstochowskiej – patronki Ułanów Grochowskich.

Tegoroczna trasa rajdu rozpoczęła się w Jamielniku i prowadziła przez Gryźliny, Bratian, Mszanowo, Nowe Miasto, Radomno i ponownie Jamielnik.

Chociaż celem radu było upamiętnienie życia i zasług byłego mieszkańca Tyliczek – wielce zasłużonego dla narodu polskiego w odzyskaniu niepodległości Polski – ułana i kawalerzysty – gen. bryg. A.M. Waraksiewicza, to jednak przy tej okazji uczciliśmy pamięć pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców naszej gminy.

W Gryźlinach zatrzymaliśmy się przy pomniku wzniesionym ku czci pomordowanych, gdzie historię związaną z hitlerowskim mordem przedstawił Mirosław Dajos – Radny Gminy oraz Agata Jabłońska – uczennica jamielnickiej szkoły. Tu też nie pominęliśmy cmentarza ewangelickiego.

W Mszanowie przy pomniku A.M.Waraksiewicza prelekcję nt. II Pułku Ułanów Grochowskich i tradycji związanych z pułkiem wygłosili Michał Wroński i Tomasz Deleżuch ze Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego z Podkowy Leśnej k/Warszawy. Tu też inicjatorki pomnika oraz jeden z klubowiczów jamielnickiego Dyskusyjnego Klubu Książki przedstawili historię życia A.M. Waraksiewicza oraz przeprowadzili wśród uczestników rajdu konkursy i zabawy.

Wartę honorową przy pomniku pełniły harcerki z IV Drużyny Harcerskiej im. Fryderyka Chopina z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku.

Znicze zapaliliśmy również na grobie A.M. Waraksiewicza na nowomiejskim cmentarzu i przy pomniku upamiętniającym pomordowanych w Radomnie.

Zwieńczeniem rowerowej wyprawy było ognisko, zabawy i śpiew. Rajd zabezpieczali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jamielniku.

W rajdzie wzięło udział ok. 40 osób, w tym jeden z uczestników trasę 34 km pokonał biegnąc.

Organizatorem rajdu była Biblioteka Publiczna w Jamielniku we współpracy inicjatorek pomnika, tj. Joanny Moczydłowskiej, Adrianny Michałkiewicz i Karoliny Kłosowskiej.

Elżbieta Olszta – jamielnicka bibliotekarka dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania rajdu rowerowego.

Elżbieta OlsztaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym, czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. abc #1814506 | 109.196.*.* 14 wrz 2015 17:26

    Któż był tak wytrwały by przebiec ten dystans ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages