Poniedziałek, 22 października 2018. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Jubileuszowe lapidarium w Jamielniku

2016-10-20 10:14:40 (ost. akt: 2016-10-21 08:05:39)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Najdalej wysunięty na północ naszego powiatu Zespół Szkół świętował jubileusz nadania imienia. Zebrani goście ubogacili się duchowo, a teren szkoły w Jamielniku zyskał klasę geologii na wolnym powietrzu.

Dokładnie dziesięć lat temu dzięki staraniom władz samorządowych, szkolnych oraz społeczności lokalnej Zespół Szkół w Jamielniku otrzymał imię Jana Pawła II. W obecności bpa Andrzeja Suskiego posadzono pamiątkowy dąb, który od 2006 roku zdążył zapuścić korzenie w Jamielniku. Marzena Weisgerber, dyrektor Zespołu Szkół zaprosiła na uroczystość szerokie grono gości. Z wyjątkowo ciepłym przyjęciem spotkały się siostry zakonne z Jabłonowa Pomorskiego, które haftowały sztandar szkolny. Wójt gminy Nowe Miasto Tomasz Waruszewski w duchu ekumenicznym zachęcał w swoim przemówieniu do unikania konfliktów i dzielącej nienawiści. Inspiracje nauką społeczną Karola Wojtyły było słychać we wszystkich życzeniach składanych szkole-jubliatce, jej uczniom i pracownikom.

Dziesięciolecie zostało połączone z otwarciem lapidarium na terenie Zespołu Szkół. Kolekcja głazów narzutowych, przyniesionych przez odpowiedzialny za nasz krajobraz lodowiec robi wrażenie. Z inicjatywy Violetty Lewandowskiej, Iwony Wasilów i Mirosławy Granicy od 2012 roku rozpoczęto pozyskiwanie ciekawych okazów głazów przyniesionych około 17 tysięcy lat temu ze Skandynawii. Największy głaz waży ponad 6 ton. Cała kolekcja mieści się w jamielnickim ogrodzie zmysłów, a dzięki oświetleniu można podziwiać ją także w nocy. Wstęgę przecinali dyrektor szkoły Marzena Weisgerber, wójt Tomasz Waruszewski, starosta nowomiejski Andrzej Ochlak i ks. kanonik Zbigniew Markowski.

mzal
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. EO #2095114 | 82.160.*.* 23 paź 2016 01:26

  Twój komentarz Internauto, nie w tonie...Widać złośliwość wzięła górę, a tego wystrzegać się trzeba. W komentarzu Twym, jaki cel... ? Pozdrawiam serdecznie :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. urodzony optymista #2094275 | 109.196.*.* 21 paź 2016 19:32

  do kurzętnckiego lapidarium to to się nawet nie umywa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages