Podsumowanie warsztatów w Jamielniku

2016-10-21 10:39:19(ost. akt: 2016-10-21 10:42:13)

Autor zdjęcia: nadesłane

Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku wraz ze swoimi mamami lub babciami oraz członkiniami Klubu Seniora uczestniczyły w projekcie realizowanym przez jamielnickie stowarzyszenie.
Zadanie nosiło tytuł „Nie depczcie przeszłości ołtarzy”, zapożyczony z wiersza Adama Asnyka „Do młodych”. Podjęte w ramach zadania działania skupiły się na kultywowaniu tradycji minionych pokoleń. Nie można bowiem budować przyszłości, eliminując tradycje pielęgnowane w przeszłości. Wszelki rozwój powinien opierać się na dokonaniach i odkryciach przeszłości, ponieważ bez tego nigdy nie będzie pełny. W ramach działań, w których dzieci i młodzież brały udział, była: nauka wicia wianków na oktawę Bożego Ciała, wykonanie palm wielkanocnych, wykonywanie bukietów na święto Matki Boskiej Zielnej, obchody nocy świętojańskiej.
Według dawnych podań, wianki, palmy, bukiety poświęcone w czasie oktawy Bożego Ciała czy Niedzieli Palmowej są symbolem ludzkiej pracy a także darów od Boga, które służą ludziom i wszelkim istotom na ziemi. Wianki nie tylko chroniły dom i jego mieszkańców przed nieszczęściem, ale także pomagały w powrocie do zdrowia.
Dzieci i młodzież jak również dorośli bardzo chętnie przychodzili do biblioteki, bo tam odbyła się większość spotkań, po to, aby poznać rodzaje ziół i kwiatów oraz nauczyć się wicia wianków, które później same przygotują na obchody nocy świętojańskiej. Nauczyły się nie tylko, jak wykonać palmę wielkanocną, ale wiedzą też, z jakim wydarzeniem kościelnym ona się wiąże. Z uwagi na fakt, że były to spotkania międzypokoleniowe, nie zabrakło w nich ciekawych wspomnień i refleksji.
Zwieńczeniem tych wszystkich spotkań była wycieczka do Torunia dla uczestników projektu, ministrantów i grupy liturgicznej z udziałem księdza proboszcza. Odwiedziliśmy nowo wybudowany kościół jako wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Jana Pawła II, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Żywego Piernika i odbyliśmy długi spacer z przewodnikiem ulicami Średniowiecznego Starego Miasta. Trasa objęła jedną z trzech części historycznego miasta wpisanego na listę UNESCO.
Uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni z deklaracją podejmowania nowych wyzwań w przyszłości.
Barbara Grzywacz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5