Poniedziałek, 22 października 2018. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Zacznij żyć zdrowo. To Twoja wielka szansa!

2016-11-21 11:51:33 (ost. akt: 2016-11-21 12:26:14)

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Jamielnik

Od zdrowia się wszystko zaczyna i na braku zdrowia się wszystko kończy. Takie motto przyświecało projektowi prozdrowotnemu w Jamielniku.

Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Jamielnik zorganizowało konferencję, która odbyła się w miejscowej bibliotece. Prowadziły ją Ewa Pielak i Krystyna Obrębska z Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Mieście Lubawskim na prośbę Barbary Grzywacz, która jest prezesem stowarzyszenia.

Podczas spotkania uwaga licznie zgromadzonych mieszkańców Jamielnika zwrócona była na znaczenie profilaktyki chorób cywilizacyjnych. W swoim wystąpieniu obie panie podkreślały, że choroby cywilizacyjne takie jak: cukrzyca, nadwaga, otyłość, choroby układu krążenia, nowotwory, to jeden z największych obecnie problemów zdrowotnych społeczeństw państw wysoko rozwiniętych i krajów szybko rozwijających się, do grona których zaliczana jest również Polska.

Zjawiskami mającymi decydujący wpływ na wzrost zachorowań na te choroby jest nieustający postęp technologiczny. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi schorzeń o podłożu cywilizacyjnym są: czynniki związane z nowoczesnym stylem życia, czyli siedzący tryb życia, całkowity brak aktywności fizycznej lub ograniczenie ćwiczeń do minimum, stosowanie diety bogatej w produkty wysokotłuszczowe i zawierającej zbyt dużą ilość cukrów oraz stres. Istotnymi zagadnieniami dotyczącymi chorób cywilizacyjnych są także kwestie wprowadzania odpowiedniej profilaktyki i edukacji społeczeństwa w zakresie unikania czynników ryzyka, wykonywania systematycznych badań i odpowiednio szybkiego reagowania na pojawienie się niepokojących objawów choroby.

Aby wyjść naprzeciw zagrożeniom, jamielnickie stowarzyszenie od lat propaguje w swojej działalności zdrowy styl życia. W tym roku również realizowało dwa projekty mające na celu zmobilizować mieszkańców wsi i okolic do aktywności fizycznej. Były prowadzone zajęcia aerobiku dla młodszej grupy pań oraz zajęcia muzyczno-ruchowe dla seniorów. Odbyły się również wyjazdy na basen, spacery z kijkami nordic walking i wycieczki rowerowe po okolicy. Miało miejsce też cyklicznie organizowane spotkanie w pasiece u państwa Heleny i Stanisława Wasilów w przysiółku Studa, gdzie zaproszeni pszczelarze kolejny raz mówili o dobrodziejstwie pszczelego miodu. „Aktywność fizyczna – Prosty lek” to tytuł realizowanego zadania, warto go zapamiętać a przede wszystkim stosować.

Barbara Grzywacz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages