Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Gmina Nowe Miasto Lubawskie najbardziej gospodarnym samorządem w powiecie – kolejny raz

2017-10-02 09:31:16 (ost. akt: 2017-10-02 09:38:24) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: gmina Nowe Miasto

Rok 2017 przynosi wiele powodów do zadowolenia. Gmina Nowe Miasto Lubawskie cieszy się uznaniem za ciężką pracę i zaangażowanie jej władz. Po sukcesie jakim była nagroda „Złote Runo” przyznana za efektywną gospodarność, przyszedł czas na bardzo wysokie 10. miejsce w rankingu „Gospodarny Samorząd”, w kategorii gmin wiejskich.

Eksperci Centrum Gospodarczego im. Mikołaja Kopernika, Instytutu Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy oraz Kapituła Rankingu, ocenili rozwój gospodarczy gmin. Rozpatrywali osiągnięcia samorządów z trzech ostatnich lat, tj. 2014 – 2016, w odniesieniu do 2013 roku.

Gmina Nowe Miasto Lubawskie ponownie okazała się być samorządem z najlepiej zarządzanym budżetem w powiecie nowomiejskim (gmina Kurzętnik uplasowała się dopiero na 41. pozycji w rankingu). W pierwszej dziesiątce nie było też sąsiednich gmin Iława i Lubawa.


Wójt Gminy Tomasz Waruszewski o wyróżnieniu:
- Zajęcie tak wysokiej pozycji wiąże się przede wszystkim z bardzo wysokim pozyskaniem środków zewnętrznych. Jest to też efekt naszych działań z poprzedniej kadencji, mających na celu ograniczenie wydatków bieżących. Brana pod uwagę w rankingu łączna wartość umów o dofinansowanie unijne w latach 2014-2016, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wyniosła 1 445 zł. Na 46 gmin wiejskich wymienionych w rankingu tylko sześć gmin mogło pochwalić się wyższą kwotą. Aby realizować ważne dla gminy inwestycje i jednocześnie zachowywać zdrowy budżet, prowadzimy racjonalną gospodarkę wydatkową, co sprowadza się do ograniczania wydatków bieżących i maksymalizowania dochodów.

Ranking uwzględniał również kondycję budżetu gminy, oceniając m.in.: dochody własne do dochodów ogółem, dochody własne na mieszkańca, nadwyżkę bieżącą do wydatków bieżących, inwestycje do dochodów, zadłużenie do dochodów, wpływy z PIT i CIT, wpływy z podatku od nieruchomości, wydatki na transport i gospodarkę mieszkaniową w latach 2014-2016 (w porównaniu do roku 2013). W latach 2014-2016 znacznie poprawiliśmy wskaźnik osiąganej nadwyżki operacyjnej, czyli różnicy dochodów bieżących i wydatków bieżących (z 2,8 mln zł w 2013 r. do 3,9 mln w 2016 r.). Jest to najważniejszy wskaźnik obrazujący sytuację finansową gminy, dzięki któremu realizujemy wiele ważnych dla gminy inwestycji przy zachowaniu zdrowego budżetu.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages