Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Rowerem z Bratiana do Radomna. Planowany budżet gminy Nowe Miasto

2018-01-20 09:00:00 (ost. akt: 2018-01-19 14:40:25)
Szkoła w Skarlinie ma zostać ocieplona

Szkoła w Skarlinie ma zostać ocieplona

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Kontynuujemy prezentację założeń budżetowych na rozpoczynający się rok. W Mszanowie Rada Gminy przyjęła, które inwestycje mają zostać zrealizowane. Największe sumy zostaną wydane na zadania drogowe oraz szkolne.

Dochody gminy z siedzibą w Mszanowie zostały zaplanowane na rok 2018 w kwocie 42.244 tys. złotych, zaś wydatki mają wynieść niemal 49 milionów złotych. Z tej kwoty dokładnie 11.368.204,67 złotych ma zostać przeznaczone na inwestycje. Kluczową informacją w uchwale budżetowej jest tabela zaplanowanych inwestycji jednorocznych oraz wieloletnich. Najbardziej kosztowny projekt to przebudowa dróg gminnych w Gwiździnach. Za kwotę 3.550 tys. złotych przebudowana ma zostać droga biegnąca przez wieś w kierunku nowo wybudowanych domów w stronę Mroczenka. Przebudowany zostanie także odcinek drogi w kierunku Tylic. Blisko połowa tej kwoty zostanie pokryta przez fundusze zewnętrzne. Wśród inwestycji drogowych wyróżniają się także warta 400 tys. złotych rozbudowa drogi biegnącej wokół jeziora Radomna, odcinki w Pustkach czy wyczekiwana przebudowa leśnego duktu łączącego Lekarty z Jamielnikiem. Kontynuowana będzie przebudowa dróg osiedlowych w Mszanowie, co ma pochłonąć kolejne 900 tys. złotych.

Kolejną dużą inwestycją jest kontynuacja budowy cieszącej się wielką popularnością ścieżki rowerowej śladem starej linii kolejowej. Pierwszy etap projektu “Budowa ścieżki rowerowej Bratian – Iława” zakłada odcinek Bratian - Radomno i ma kosztować 1.889 tys. złotych. Ponad półtorej miliona złotych w tej kwocie pochodzi z budżetu Unii Europejskiej.

Następny duży dział inwestycyjny jest związany z edukacją w gminie Nowe Miasto. Najdroższa pozycja to kompleksowa termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Skarlinie. Remont obiektu, którego część pochodzi jeszcze z XIX wieku, ma kosztować około 1.231 tys. złotych. Dodatkowo władze gminy zaplanowały w tej miejscowości wartą 350 tys. złotych halę sportową. Obiekt ma być wykonany z tworzyw lekkich. Wartą odnotowania w budżecie jest wynosząca 109 tys. złotych pozycja, która dotyczy wykupu urządzeń kotłowni w szkołach w Skarlinie, Jamielniku i Radomne. Okazuje się, że część osprzętu nie jest własnością jednostek samorządowych. Gmina przeznacza również ponad 815 tys. złotych na dotację dla Społecznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach.

Mieszkańcy Bagna mają mieć zapewnioną wartą 314 tys. złotych świetlicę wiejską i plac rekreacyjny, a w Lekartach cieszyć się może Ochotnicza Straż Pożarna, której zabytkowy żuk zostanie zastąpiony pojazdem bojowym o wartości 40 tys. złotych.

Łączna wartość funduszu sołeckiego w nowomiejskiej gminie wynosi ponad 437 tys. złotych. Równe kwoty ponad 41 tys. zł przypadły największym wsiom gminy: Bratianowi, Gwiździnom i Jamielnikowi. Wśród zadań znajdują się tablice informacyjne, umundurowanie strażackie czy doposażenie bibliotek. Najmniejszy budżet o wartości około 12 tys. złotych trafi do Kaczka i w większości zostanie wydany na remonty dróg.

Marcin Zalewski

PEŁNA TREŚĆ UCHWAŁY BUDŻETOWEJ

Tekst ukazał się w wydaniu "Gazety Nowomiejskiej" z dnia 2 stycznia 2018 r.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dote #2422476 | 83.9.*.* 20 sty 2018 19:11

  ... półtorej miliona złotych... Czy to poprawnie po polsku?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #2422346 | 46.77.*.* 20 sty 2018 15:39

  W normalnych miastach odległość 25 km łączy kolej albo busy a w zaściankowym NML będziemy jeździć do Iławy na rowerach. Jak w programie "Chłopaki do wzięcia" :-))))

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Leo #2422343 | 37.248.*.* 20 sty 2018 15:37

   A co z obiecywanym od 2-3 lat odcinkiem brakujące drogi nawra-marzęcice oraz n.dwor -mikołajki ?? Jak to z udogodnieniami między gminnymgminnymi?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages