Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Ósma rocznica posadzenia Dębu Pamięci w Gwiździnach

2018-04-12 15:04:37 (ost. akt: 2018-04-12 15:07:35)
Dyrektorka szkoły Hanna Błaszkowska i goście uroczystości

Dyrektorka szkoły Hanna Błaszkowska i goście uroczystości

Autor zdjęcia: SP Gwiździny

10 kwietnia 2018 roku to ważny, rocznicowy dzień. Dokładnie osiem lat temu na skwerze w Gwiździnach posadzony został Dąb Pamięci ku czci asp. Policji Franciszka Chały.

Od tego czasu każdego roku społeczność szkolna z rodziną bohatera, mieszkańcami Gwiździn, przedstawicielami władz i policji, udaje się za szkolnym sztandarem do tego szczególnego miejsca pamięci. Jest to zawsze marsz skłaniający do refleksji. Na Skwerze Pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska witając rocznicowych gości, przypomniała historyczny kontekst uroczystości.

Uczniowie przygotowani przez nauczycieli: Henryka Zagórskiego i Paulinę Bieńkowską, przedstawili program słowno - muzyczny z okazji VIII rocznicy posadzenia Dębu Pamięci, 78 rocznicy zdrodni katyńskiej oraz VIII rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wszystkie treści dotyczyły zamordowanego i spoczywającego w Miednoje asp. Franciszka Chały, wszystkich ofiar sowieckich zbrodni wojennych na wschodzie oraz tragicznych ofiar katastrofy lotniczej. Z treści głoszonych przez uczestników uroczystości wynika, że sadząc Dąb i obchodząc kolejne rocznice, również tworzymy historię. Po wielu zakazanych latach milczenia, mamy teraz możliwość i obowiązek głoszenia prawdy o wielu tysiącach Polaków, którzy zamiast żyć i służyć Ojczyźnie, zostali zamordowani strzałem w tył głowy. Rosnący w Gwiździnach Dąb jest już ośmioletnim drzewem. Świadczy o naszej pamięci i przywołuje tragiczne wydarzenia, które zawsze będą dla nas ważne.

SP Gwiździny


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages