Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Ogólnopolski Tydzień Kariery w szkole w Bratianie - spotkania z ciekawymi ludzmi

2018-10-31 15:18:30 (ost. akt: 2018-10-31 15:48:56)
Spotkanie uczniów ze szkoły w Bratianie z technikiem kryminalistyki

Spotkanie uczniów ze szkoły w Bratianie z technikiem kryminalistyki

Autor zdjęcia: ZS Bratian

Trzeci tydzień października (15.10-19.10.2018 r.) przebiegał w naszej szkole pod hasłem szeroko rozumianej kariery, ponieważ przyłączyliśmy się do obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

W ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy OTK w naszej szkole. Działania przez nas podjęte odbiły się dużym echem wśród społeczności szkolnej i bardzo zainteresowały uczniów. Wobec tego w tym roku postanowiliśmy kontynuować obchody OTK.

Ogólnopolski Tydzień Kariery jest organizowany w Polsce od 2009 roku i obejmuje działania mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego - wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery. W ramach OTK można realizować każdą ideę, każdy pomysł, każde działanie na rzecz promocji i rozwoju poradnictwa zawodowego. Tak też było w naszej szkole. Przez ostatni tydzień (ale i wcześniej i później również) działo się u nas WIELE!!!

Odbyliśmy piękną podróż spotykając się z ciekawymi ludźmi dla których pasja jest pracą, a praca pasją.
Podróż przez pasje i zawody rozpoczęli najmłodsi uczniowie jeszcze na długo przed oficjalnym rozpoczęciem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, dając tym samym niezły wstęp do OTK. Maluchy z ZWP zaprosiły rodziców swojego kolegi, którzy podzielili się z dziećmi własnymi pasjami. Pani Ania tworzy prawdziwe hafciarskie dzieła sztuki – obrazy nićmi malowane! Natomiast pan Grzegorz jest pasjonatem historii, miłośnikiem naszego regionu, a w pamięci dzieci pozostanie na zawsze poszukiwaczem skarbów!

Do wszystkich grup przedszkolnych zawitał przedstawiciel Powiatowej Komendy w Nowym Mieście Lubawskim, który nie tylko przypomniał dzieciakom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, ale także opowiedział, jak zostać policjantem, na czym polega jego praca oraz zademonstrował przeróżne narzędzia (kajdanki, pałkę, alkomat itp.).

Przedszkolaki gościły u siebie również panią fryzjerkę – mamę Zosi i Jasia. Dzieci miały okazję poznać różne akcesoria fryzjerskie oraz mogły zobaczyć na czym polega praca fryzjera. Dodatkową niespodzianką, było zrobienie świetnych kolorowych fryzur, z których były bardzo zadowolone. Dzięki temu spotkaniu, dzieci bliżej poznały pracę fryzjera, akcesoria do wykonywania tego zawodu oraz skorzystały z usług fryzjerskich - wszystkie swym wyglądem na pewno zachwyciły swoich rodziców!

Aby pogłębić wiedzę i przyjrzeć się z bliska pracy krawcowej uczniowie klasy III SP zaprosili panią krawcową. Dzieci zapoznały się z przyborami potrzebnymi krawcowej do pracy oraz wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia. Dowiedziały się również jakie czynności musi wykonać krawcowa, aby powstało ubranie. Dla wszystkich taka lekcja była ciekawą przygodą.

Uczniów klasy II SP odwiedził również niecodzienny gość. Był nim technik kryminalistyki z Komendy Powiatowej Policji w Iławie (tata Tymona), który opowiedział na czym polega jego praca, w jaki sposób zabezpiecza się ślady, jakich używa się do tego narzędzi. Przedstawił niektóre sposoby zabezpieczania śladów oraz pokazał jak prawidłowo sporządza się dokumentację fotograficzną.

Starsi uczniowie swoją podróż odbyli uczestnicząc w spotkaniach z ludźmi różnych zawodów i pasji, odkrywając, że warto poszukać swoich talentów i oryginalności i nie bać się odkrywać zdolności które w nich drzemią. Uczestniczyli w spotkaniu z doradcą zawodowym, podczas którego dowiedzieli się, iż przy planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej warto uwzględnić swoje zainteresowania, cechy charakteru oraz umiejętności.

Zorganizowano również spotkania: dla dziewcząt z kosmetyczką, a dla chłopców z motocyklistami – czyli dla każdego coś miłego! Dziewczęta dowiedziały się jak dbać o siebie w okresie dojrzewania, a chłopcy z zapartym tchem słuchali motocyklowych opowieści i z zazdrością w oku podziwiali rumaki na dwóch kołach!

Uczniowie mieli również okazję poznać zawód geodety. Geodeta to bez wątpienia zawód z przyszłością i daje możliwość rozwoju. Geodeci są cenionymi specjalistami w swojej dziedzinie. Uczniowie oprócz teorii posmakowali również zajęć praktycznych, m.in. odmierzali punkty w terenie, wykorzystując prawdziwe przyrządy geodezyjne. Może któryś z uczniów wybierze w przyszłości ten zawód?

Dużym zainteresowaniem cieszyło się niecodzienne spotkanie z żołnierzami zawodowymi z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz 81. Batalionu Obrony Terytorialnej. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali opowieści o pracy żołnierzy, odpowiedzialności i ryzyku, jakie niesie ze sobą taka praca. Ten zawód wymaga ciągłej pracy nad sobą, samodyscypliny, pokonywania słabości, siły charakteru, odwagi i życiowej zaradności.

Duże zainteresowanie wzbudziło wyposażenie wojskowe. Uczniowie z ochotą przymierzali elementy stroju, smakowali prowiant żołnierski. Okazało się, że poruszona podczas spotkania tematyka wojskowa zainteresowała zarówno chłopców, jak i dziewczęta, które też chciałyby w przyszłości zostać profesjonalnymi żołnierzami, służącymi swojej ojczyźnie.

Odwiedził nas również kurator sądowy. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega jego niełatwa praca jako przedstawiciela instytucji wspomagającej opiekę i wychowanie uczniów i jak wygląda codzienność w takiej pracy. Spotkanie zwiększyło również świadomość prawną uczniów.

Każdy z tych zawodów jest inny, ale do każdego z nich potrzeba pasji, żeby go dobrze wykonywać. Ludzi z pasją nie brakowało. Gościliśmy p. Kamilę (mamę uczniów naszej szkoły), która zaprosiła piątoklasistów na warsztaty z drewnem w roli głównej. Uczniowie najpierw podziwiali drewniane dzieła sztuki, a później sami mogli w nim „podłubać” .

Odwiedził nas również p. Rafał (absolwent naszej szkoły), którego wielką pasją są rowerowe wyprawy. Nasz gość zwiedził już w ten sposób prawie cały świat. Podróże to jego życie. Z wielkim entuzjazmem opowiadał o swoich rowerowych przygodach. A było ich wiele!!!

Spotkania z ciekawymi ludźmi pomogły młodzieży poszerzyć horyzonty, rozbudzić świadomość potrzeby poszukiwania i poznawania swoich talentów, kompetencji, aby odnaleźć swoją drogę i zawód, który wykonywaliby z pasją.

W ramach OTK nasza szkoła gościła przedstawicieli szkoły średniej. Reprezentanci Zespołu Szkół im. C.K. Norwida z Nowego Miasta Lubawskiego prezentowali ofertę edukacyjną swojej szkoły. Spotkanie miało na celu stworzenie ósmoklasistom i trzecioklasistom warunków do zapoznania się z ofertami kształcenia oraz pomoc w wyborze szkoły.

Wzięliśmy również udział w powiatowym konkursie z zakresu doradztwa zawodowego pt. "Moja pasja kluczem do sukcesu", który jak co roku wpisał się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Pierwsza kategoria przeznaczona była dla najmłodszych odbiorców działań edukacyjno-zawodowych , a mianowicie przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej. Dzieci wykonywały prace plastyczną „Kim będę w przyszłości”, przedstawiającą wyobrażenie dziecka o swoim przyszłym zawodzie. W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym uczeń naszej szkoły Mikołaj Sz. (PP) zajął II miejsce.

W kategorii dla klas VII SP, VIII SP i szkół gimnazjalnych konkurs przebiegał pod hasłem „Talenty i pasje rozwijamy w rodzinie”. Drużyna składająca się z ucznia i członka jego rodziny miała zadanie zaprezentowanie odkrywania talentu czy pasji .
W tej kategorii nasza uczennica Kinga E. (klasa VIII SP) wraz z mamą podzieliła się pasją rodzinną jaką jest jazda konna i zajęła III miejsce. Okazało się, że tydzień jest zbyt krótki, aby przyjąć w szkole tylu znamienitych gości!!! Wobec tego z wielką przyjemnością działania zawodoznawcze podejmowaliśmy również w kolejnych dniach.

Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem na temat „Wpływ jedzenia na sprawność myślenia”. Szkolenie dotyczyło zasad zdrowego żywienia: znaczenia doboru składników w diecie, regularności posiłków. Pani dietetyk zwróciła uwagę na duże zapotrzebowanie energetyczne mózgu i na związek między odżywianiem a sprawnością intelektualną młodych ludzi. Został również zaprezentowany talerz zdrowego obiadu, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

Młodsi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z emerytowanym górnikiem, który podzielił się z dziećmi wiedzą na temat swojej pracy pod ziemią. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak wygląda kopalnia, jakie pracują tam maszyny oraz jakie zagrożenia związane są z tą ciężką pracą.

Ogólnopolski Tydzień Kariery w naszej szkole był bardzo bogaty w działania związane z popularyzowaniem orientacji i poradnictwa zawodowego oraz idei świadomego planowania kariery edukacyjnej i zawodowej. Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej pięknej wszechstronnie rozwijającej PODRÓŻY przez pasje i zawody!!!

ZS Bratian


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages