Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej w skarlińskim kościele pw. św. Batłomieja

2018-12-04 14:16:10 (ost. akt: 2018-12-04 14:23:24)
Przed wyjściem z plebanii do kościoła

Przed wyjściem z plebanii do kościoła

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Do kościoła parafialnego w Skarlinie wprowadzono relikwie pielęgniarki, błogosławionej Hanny Chrzanowskiej. W uroczystości wzięło udział wielu parafian i delegacja pielęgniarek.

Relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej zostały przeniesione z plebanii do kościoła w towarzystwie księdza Krzysztofa Szulca, proboszcza parafii w Skarlinie, księdza Zbigniewa Markowskiego, dziekana dekanatu nowomiejskiego, przedstawicieli miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, pocztów sztandarowych i licznej delegacji nowomiejskich pielęgniarek.

W kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła w Skarlinie, podczas uroczystej mszy odczytano dokument o procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym bł. Hanny Chrzanowskiej, wiernej świeckiej (1902-1973).

Hanna Chrzanowska urodziła się 7 października 1902 roku w Warszawie w rodzinie zasłużonej dla polskiej nauki i kultury oraz pielęgniarstwa. Szczególną troską w czasie okupacji otaczała osierocone dzieci, w tym żydowskie. Nie ukrywała swoich przekonań religijnych oraz przywiązania do wartości chrześcijańskich, dając swoim życiem czytelne i przejrzyste świadectwo wiary. W pracy z chorymi współpracowała ściśle z ks. kard. Karolem Wojtyłą. Hanna Chrzanowska umarła w Krakowie, 29 kwietnia 1973 roku i jak wiadomo, będąc sama ciężko chorą, do końca pomagała pacjentom.

Otwarcie procesu beatyfikacyjnego nastąpiło 3 listopada 1998 roku. Proces ten został zamknięty na szczeblu diecezjalnym 30. grudnia 2002 roku. Uroczystość beatyfikacji odbyła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Wówczas to legat papieża, odczytał dekret papieski oraz wygłosił kazanie poświęcone nowej błogosławionej. Święto patronalne ku czci błogosławionej zostało wyznaczone na dzień 28 kwietnia. Aktualnie sarkofag ze szczątkami bł. Hanny znajduje się w Krakowie, w nawie południowej kościoła św. Mikołaja.
Stanisław R. Ulatowski

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Małgorzata z Lekart #2637343 | 178.42.*.* 5 gru 2018 08:54

  W mojej obecnaj parafii Świętego Mikołaja w Krakowie też mamy relikwie tej samej świętej. Te nasze są nawet lepsze, bo sam Pan Prezes Kaczyński i Pan Prezydent Duda je całowali.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages