Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Królestwo gap. Największa kolonia gawronów jest w Gwiździnach

2019-01-03 12:04:34 (ost. akt: 2019-01-03 13:07:36)
Strażnicy kolonii w Gwiździnach

Strażnicy kolonii w Gwiździnach

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Ornitolodzy policzyli populację tego hałaśliwego, choć mądrego ptaka. Okazało się, że największa kolonia gwarona w województwie warmińsko - mazurskim mieści się w parku w Gwiździnach.

Gawron to spory ptak, który nieco przypomina kruka, choć jest znacznie mniejszy. W przeciwieństwie do kawek i wron, gawrony żyją w koloniach zakładanych w parkach, na cmentarzach i wysokich drzewostanach. Często zamieszkują miasta, gdzie łatwiej o pożywienie. Mieszkańcy są w większości niechętni tym ptakom z powodu bardzo głośnego trybu życia, zanieczyszczonego terenu pod kolonią oraz strat w wysianym zbożu.

Badacze od kilku lat informują, że spada ilość tego gatunku ptaków w naszym kraju. Zarazem brak było konkretnych danych dotyczących populacji w województwie warmińsko - mazurskim. Z tego powodu grupa dziewiętnastu ornitologów związana z Warmińsko - Mazurskim Regionem Ornitologicznym podjęła się liczenia populacji tego gatunku. Przez miesiąc czasu pasjonaci liczyli ilość gniazd. W całym województwie w 111 koloniach jest 8.660 gniazd. Daje to około 17 tys. dorosłych osobników plus kolejne kilkadziesiąt tys. piskląt i młodych ptaków.

Co ciekawe, największa kolonia w województwie mieści się w parku podworskim w Gwiździnach w gminie Nowe Miasto. Ornitolog Łukasz Głowacki naliczył tam 558 gniazd. Daje to kolonię liczącą szacunkowo ponad 2 tys. osobników. Podobnej wielkości kolonie znajdują się jedynie w Nidzicy i w Reszlu. Badacze naliczyli także 364 gniazda w Biskupcu (cmentarz i park), 47 gniazd w parku na ul. Chrobrego w Nowym Mieście (tzw. Żydek) oraz 6 gniazd w Sędzicach.

Wielokrotnie pisaliśmy o prośbach mieszkańców Gwiździn o usunięcie gniazd kolonii gap. Pomimo różnorodnych prób "eksmisji", ptaki zawsze ponownie kolonizowały teren. Z powodu spadającej liczby populacji w Polsce, gawron został uznany jako bliski zagrożenia wyginięciem. To drugi z siedmiu stopni Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Ornitolodzy proponują ponowienie badań za kilka lat.

W przygotowaniu tekstu korzystałem z publikacji "Populacja lęgowa gawrona Corvus frugilegus na Warmii i Mazurach".

mzal
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6f/Corvus_frugilegus_2.jpg/1280px-Corvus_frugilegus_2.jpgCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages