Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Porządki na kolejnym dawnym cmentarzu

2019-05-20 10:38:39 (ost. akt: 2019-05-20 10:58:06)

Autor zdjęcia: nadesłane

Społeczność lokalna wraz z regionalistą Markiem Połomskim rozpoczęła sprzątnie nieczynnego cmentarza baptystów w Tyliczkach.

W ostatnich latach wiele społeczności lokalnych naszego powiatu wraz z regionalistami podejmuje się porządkowania dawnych, często zapomnianych cmentarzy ewangelickich. Tym razem działania porządkowe na nieczynnym cmentarzu społeczności baptystów w Tyliczkach zainicjował nowomieszczanin Marek Połomski. Niewielka parcela cmentarna znajduje się niedaleko drogi powiatowej i jeziora Tylickiego Górnego, około 250 metrów w kierunku Tylic od niegdysiejszego przebiegu torów kolejowych.


Marek Połomski, regionalista:
Zwiedzając naszą piękną ziemię lubawską, kilkakrotnie przejeżdżałem trasę Nowe Miasto – Tylice – Tyliczki – Mroczenko – Straszewy, przejeżdżałem w pobliżu cmentarza pobaptysterskiego w Tyliczkach, lecz nigdy nie znalazłem chwili aby go odszukać i zorientować się co do jego stanu.

Korzystając z wolnej chwili, w połowie kwietnia wybrałem się odszukać to miejsce. W – g zapisków, miały być tam trzy zdewastowane mogiły. Po odszukaniu terenu cmentarza, stwierdziłem że jest tam kilkanaście zaniedbanych mogił i mnóstwo śmieci na cmentarzu i w przyległym rowie przeciwczołgowym – „pancergrabie” dawnej drodze do cmentarza.

Stwierdziłem że należałoby coś z tym miejscem zrobić, aby przypominało zapomniany cmentarzyk, a nie wysypisko śmieci. Po sprawdzeniu kto jest właścicielem działki, skontaktowałem się z Urzędem Gminy Mszanowo, aby uzgodnić zakres możliwych prac i współpracy w przywracaniu tego miejsca do pamięci.

Wiedząc o prowadzonej akcji czyste środowisko na terenie gminy Nowe Miasto Lub postanowiłem skontaktować się z sołtysem wsi Tylice i zaproponować mu posprzątanie tego terenu. Moja propozycja, została bardzo przychylnie przyjęta. Pozostało tylko uzgodnić termin. Padła propozycja 16 maja po południu. Zgodnie z ustaleniami spotkałem się z reprezentacją wsi i wspólnie pojechaliśmy do Tyliczek, aby posprzątać teren wokół cmentarza.

Nieliczna grupka dzielnie radziła sobie z wyznaczonym zadaniem, po sprzątaniu była chwila aby przypomnieć zebranym historię tego miejsca. Uzgodniłem z sołtysem Panem Damianem Marszelewskim że spróbujemy wspólnymi siłami mieszkańców wsi, druhów z OSP Tylice przywrócić to miejsce do pamięci.
Nasze sprzątanie potraktowaliśmy jako pierwszy etap prac. Po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń z Urzędu Gminy Mszanowo, przystąpimy do dalszych prac porządkowych.

Może uda się przywrócić kolejne miejsce dla pamięci współczesnych mieszkańców – pamięć o takich miejscach świadczy o naszej świadomości i tożsamości – patriotyzmie lokalnym.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czytelnik #2734958 | 31.0.*.* 20 maj 2019 13:10

  Piekna inicjatywa. To samo trzeba uczynic w Brzoziu Lubawskim

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages