Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Historie z Lekart

2019-07-11 13:53:33 (ost. akt: 2019-07-11 14:16:50)

Autor zdjęcia: nadesłane

Grupa mieszkańców - „Kronikarzy z Lekart” - zdobyła grant na papierowe i cyfrowe wydawnictwo zawierające wspomnienia najstarszych mieszkańców wsi.

– W publikacji mają znaleźć się wspomnienia jak żyło się przed i po wojnie, a także w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, jak radziła sobie wieś w trudnych czasach, historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lekartach, nieco o genealogii lekarckich rodów, zbiór starych przepisów kulinarnych i trochę zdjęć - opowiada Jan Bazyl Lipszyc, jeden z organizatorów przedsięwzięcia.

Wszystkie te materiały zgromadzą wolontariusze. Będą przeprowadzać wywiady, szukać materiałów źródłowych w starych dokumentach, skanować i opisywać stare zdjęcia. Izabela Ziółkowska-Balewska, germanistka, nauczycielka historii i pasjonatka poszukiwań w starych dokumentach pokazywała jak i gdzie szukać informacji o swoich przodkach oraz jak tworzyć drzewo genealogiczne własnej rodziny.

W realizację projektu „Historie z Lekart” jest zaangażowana Rada Sołecka, OSP i Koło Gospodyń Wiejskich. Pomagają także Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie.

- Starzy ludzie, pamiętający czasy przedwojenne i lata tuż po wojnie, odchodzą. To już ostatnie chwile, kiedy można ich zapytać, jak się kiedyś żyło i te wspomnienia utrwalić - podsumowuje Lipszyc.

W najbliższych tygodniach mieszkańcy wezmą udział w zajęciach z prowadzenia wywiadów oraz wyszukiwania informacji w internecie. Wystawa podsumowująca i prezentacja książki zaplanowana jest na listopad.

mzal


Część drzewa genealogicznego Izabeli Ziółkowskiej-Balewskiej:

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zo #2762573 | 83.6.*.* 15 lip 2019 17:25

  Interesuję się genealogią i na zdjęciu widzę, że mam kilku wspólnych przodków z Panią Izabelą.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages