Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Staw wiejski w Jamielniku stanie się wizytówką miejscowości

2019-08-11 13:18:05 (ost. akt: 2019-08-11 13:26:56)
Oczyszczanie stawu z pomocą ciężkiego sprzętu

Oczyszczanie stawu z pomocą ciężkiego sprzętu

Autor zdjęcia: Nadesłane

Staw w centrum Jamielnika i jego otoczenie zmieni się nie do poznania. Od kilku lat mieszkańcy wnioskowali na wiejskich zebraniach, aby oczyścić bagienko, które z roku na rok coraz bardziej zarastało.

Wcześniej w stawie podnosił się poziom wody, co po większych ulewach skutkowało zalaniem drogi powiatowej i podtapianiem sąsiadujących posesji.

Niejednokrotnie miejscowi strażacy wypompowywali wodę pod wiadukt do kolektora, który biegnie wzdłuż torów kolejowych i odprowadza jej nadmiar do bagienka w lesie.

By pozyskać fundusze na oczyszczenie i zagospodarowanie stawu i jego otoczenia Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Jamielnik stanęło do konkursu o grant ogłoszony przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Lubawska.

Na początku lipca tego roku przedstawiciele stowarzyszenia podpisali umowę na realizację przedsięwzięcia. Prace zlecono wyspecjalizowanej firmie, która w tych dniach miała kończyć zadanie.

Celem zadania było oczyszczenie stawu i zagospodarowanie jego otoczenia. Zbiornik był pogłębiany koparką, ale były to prace doraźne i przynoszące większego efektu. W związku z tym postanowiliśmy, aby wypompować wodę i oczyścić dokładnie cały staw. Kolejnym elementem porządkowania stawu będzie posadzenie iglaków i begonii w donicach. Wszystkie brzegi i zbocza będą obsiane trawą — informuje Barbara Grzywacz, prezes stowarzyszenia. ul
Więcej o inicjatywie będzie na łamach piątkowej „Gazety Nowomiejskiej”.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Brawo! #2775523 | 37.8.*.* 11 sie 2019 16:37

    W końcu czas wziąć się za meliorację, bo wody co raz mniej mamy. Takie oczka wodne, stawy kiedy we wsi miał każdy gospodarz. Łowiło się karasie, liny, a po sianokosach lub żniwach kąpało się każdego dnia... Czasy ciężkie, ale wspomnienia cudowne.... Rowy były regularnie koszone i odmulane. A teraz jak to wygląda? Ludzie narzekają na bobry, ale teraz tylko one coś robią żeby zatrzymać wodę w różnych oczkach wodnych. Państwo ma to gdzieś.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages