Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Łąki Bratiańskie — miejsce emanujące historią i legendami

2010-05-31 09:28:20 (ost. akt: 2010-12-24 13:53:45)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Z dawnego klasztoru w Łąkach Bratiańskich prawie nic już nie pozostało, lecz stąd wywodzi się kult maryjny, znany nie tylko w Nowym Mieście Lubawskim, ale również na całym Pomorzu oraz Warmii i Mazurach.

Pochodzenia cudownej figurki Matki Boskiej Łąkowskiej nie sposób ustalić, gdyż pierwotna historia obrazu nie została nigdy spisana. Pozostały jednak podania ludowe i legendy oraz opisy cudownych uzdrowień, które działy się za przyczyną Łąkowskiej Pani.

Według legendy, płynącą pod prąd rzeki Drwęcy figurkę, miały zauważyć dzieci pasące bydło na pobliskiej łące. Wieść o tym wydarzeniu rozeszła się wśród wiernego ludu i obraz znalazł swoje miejsce w wybudowanym nieopodal kościele. Odtąd figura Matki Boskiej Łąkowskiej stała się przedmiotem kultu, który rozpowszechnił się po całym Pomorzu, Warmii i Mazurach.

Wieść o cudownym obrazie dotarła też do Watykanu i prawdziwość cudów potwierdzona została w 1750 roku przez papieża Benedykta XIV, który wydał dekret o ukoronowaniu obrazu. Uroczystość według historyków była wspaniała, gdyż klasztor zdobiło 2 tysiące lamp olejnych, a z Elbląga sprowadzono Gwardię Koronną liczącą 80 żołnierzy oraz oddziały konnicy z Malborka i Chełmna. Wśród pątników rozdzielano wówczas nawet 18 tysięcy sztuk komunii świętej.

Klasztor reformatorów w Łąkach Bratiańskich przestał praktycznie istnieć w 1882 roku. Dzięki przytomności prowincjała Ojca Binkowskiego figurę zdołano uratować z pożaru kościoła. Wówczas wizerunek przeniesiono do kościoła parafialnego w Nowym Mieście, gdzie znajduje się w głównym ołtarzu do dziś.

Od wielu lat czynione były starania, by ożywić dawne poklasztorne tereny. Odbudowano bramę wjazdową i ustawiono polowy ołtarz. Podjęto udaną próbę rekonstrukcji studni klasztornej, która stała się malowniczym elementem krajobrazu.

Łąki Bratiańskie znajdują się tuż przy drodze krajowej nr 15 i wielu turystów zatrzymuje się, by poznać historię tego magicznego miejsca, które samo skłania do zadumy i modlitwy. ulPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. japa #16397 | 77.255.*.* 2 cze 2010 00:05

  Stan murów wokół terenów poklasztornych to hańba dla samorządu nowomiejskiego. Czas najwyzszy, aby zabytek zabezpieczyć. W każdym budżecie powinny być fundusze na zabytki. Tym bardziej, że Łąki to nasz kult maryjny i miejsce szczególne dla wiernych. A w ogóle gdzie jest pan Walek Wielki Obrońca Zabytków i Bractwo Łąkowskie?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kierowca #16166 | 83.28.*.* 31 maj 2010 23:44

  mur coraz bardziej się rozpada, władze miasta nic nie robią a klasztorny teren na jego miedzy, wstyd i wątpliwa reklama. Sam proboszcz tego nie dźwignie. A tytuły naukowe zobowiązują

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. x #16152 | 83.30.*.* 31 maj 2010 22:28

  Odbudowa klasztoru byłaby szansą dla miasta i gminy Nowe Miasto Lubawskie !!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. xxx #15994 | 88.199.*.* 31 maj 2010 10:27

  Zatem nie pozostaje nic innego jak odbudować klasztor

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages